Faculty

Faculty Achievements

Research Grant Received

Year of SanctionName of Principal Investigator  and Co-investigatorTitle of Research ProjectName of Funding AgencyGrant Received

2011-12

Mr. S. George

Mr. A. A. Barbind

Parameter stabilization in Sugar Industry for Improving Steam-Fuel Economy and Quality of Sugar

BCUD, SPPU Pune

Rs. 1,00,000/-

2013-14

Mr. A. B. Pawar

Dr. D. N. Kyatanavar

Ms. M. A. Jawale

Development of Intrusion Detection and Prevention system for Educational Institutions

BCUD, SPPU Pune

Rs.

90,000/-

2014-15

Ms. M. A. Jawale

Dr. D. N. Kyatanavar

Mr. A. B. Pawar

 

Development of Automated Public Opinion Mining System to enhance citizen participation in the e-Government for Governmental Decision 

BCUD, SPPU Pune

Rs.

1,10,000/-

List of Workshop Organized with Funding Agency

Sr. No.Name of the eventDurationFunding AgencyFunds Received

1.

Two days State level Workshop on Internet of Things “IoT”

2 days

BCUD, SPPU, Pune

Rs. 1,00,000/-

2.

Two Days State level Workshop on Pattern Recognition

2 days

BCUD, SPPU, Pune

Rs. 1,00,000/-



Faculty Publication: (2019-2020)


  • Mr. N. S. Patankar presented paper entitled, “IOT based Smart Home Automation”, National Conference on ABMSAHT-2020 sponsored by CSIR held during 23rd & 24th January 2020 at Sanjivani College of Engineering, Kopargaon.
  • Dr. M. B. Gawali presented paper entitled “Optimal Allocation for Robotics Tasks in Cloud Computing”, 8th International Conference on Frontiers of Intelligent Computing: Theory and Applications (FICTA 2020) held during 4th & 5th January 2020. Jointly organized by School of Management and Department of IT, NIT Surathkal, Karnataka.

Faculty Publication: (2018-2019)


  • Ms. D. P. Bhamare, “Review on Reliable Pattern Recognition with Machine Learning Techniques”, Taylor & Francis, ISSN:1616-8658(P) DOI:10.1080/16168658.2019.1611030
  • Mr. R. D. Chintamani, “Cut detection in wireless sensor Network”, IJICS, VOL.5, ISSUE9, SEP-2018.
  • Mr. S. S. Kausalye, “BOSQUE: Regularized Open Source Programming Language”, JASC, Vol.6, Issue 5, May 2019, DOI:16.10089/JASC,ISSN:1076/5131
  • Mr. R. R. Nikam, “An approach to secure E-Voting using Ethereum’s Blockchain and Biometric”, IJARIIE-ISSN (O)-2395-4396.
  • Mr. C. D. Bawankar, “Security through IOT based device using application of mathematics and cryptography”, 63rd Congress of ISTM , Dayanand Sagar University, Banglore 20-23 December 2018

Faculty Publication: (2017-2018)


  • Prof. M. B. Gawali, “Standard Deviation based modified Cuckoo optimization algorithm for Task Scheduling to efficient resource allocation in Cloud computing”, Journal of Advances in IT, Vol-8 pno-4, November 2017.
  • Prof. M. B. Gawali, “DCHEFT Approach for task scheduling to Efficient resource allocation in Cloud computing”, IJEACS, VOL.2 ISSUE-9 pno. 272-277, December 2017
  • Mr. S. S. Kausyale, “Quantum Cryptography for cloud computing”, IJSART, vol-4, ISSUE-4, APRIL 2018.
  • Dr. M. A. Jawale, “Food Security Assessment using Big Data Analytic”, Sanjyot-2018

Interaction of Outside World:


  • Dr. M. A. Jawale worked as a resource person for the expert talk on “Recent trends in computer and Information Technology sector” at SNJB COE, Chandwad.
  • Mr. N. S. Patankar has conducted a workshop on “Internet of Things”, for second year Computer Technology Student on 30th September 2019 at Sanjivani KBP Kopargaon.
  • Mr. R. D. Chintamani has conducted workshop on “Application of Distributed Cloud Computing” for BE IT Students at PREC College of Engineering, Loni on 18th February 2020.
  • Mr. Nikhil Patankar has presented and secured 1st rank in IOT Track for the entitled as “IOT based Smart Home Automation” at the National Conference on Approach and Benefits of Modern Smart Agriculture and Health Sensing Technology (ABMSAHT-2020) Sponsored by CSIR.
  • Mr. A. A. Barbind worked as a resource person for subject Distributed Computing System Syllabus Orientation Workshop BE IT 2015 Semester-II at PDEA, College of Engineering, Pune on 28th December 2018.


Workshop Attended:

Academic Year 2019-2020

Sr.NoName of TeacherName of workshopName of OrganizationDuration

1

Mr. Y.S.Deshmukh

Faculty Developement Program for Student Induction

AICTE

 13Th to 15th  May 2019

10th to 16th June 2019

 

2

Mr. R.D.Chintamani

FDP On “Emerging Trends in Speech,Image and video Processing Techniques”

Sponsered by AICTE

Organised by Department of E&TC

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 25Th Nov.

To 7th Dec.2019

3

Mr. R.N.Kankarale

Two week FDP on “Intergration of Moral values,Ethics,Behavioral Science & Attitude towards Outcome Based Education for New Age Teachers”

AICTE Sponsered

 Organised by Department of MBA

 Sanjivani College of Engineering

 18Th Nov. To 30th Nov.2019

4

Ms. D.P.Bhamare

Two week FDP on “Intergration of Moral values,Ethics,Behavioral Science & Attitude towards Outcome Based Education for New Age Teachers”

AICTE Sponsered

 Organised by Department of MBA

 Sanjivani College of Engineering

 18Th Nov. To 30th Nov.2019

5

Mr. M.B.Gawali

FDP On “Emerging Trends in Speech,Image and video Processing Techniques”

Sponsered by AICTE

Organised by Department of E&TC

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 25Th Nov.

To 7th Dec.2019

9

Mr. C.D.Bawankar

Two Weeks Pedagogical FDP

AICTE

04 Nov to 15 Nov.2019

10

Ms. K.D.Patil

FDP on Artificial Intelligence

 AICTE Training and Learning Academy Vadodara at BATU Lonere

02 Dec to 06 dec 2019

11

Ms. K.D.Patil

Two days FDP on Machine Learning using Python

Department of Computer Engineering,Sanjivani COE

15 June to 16 June 2019


Academic Year 2018-2019

< < < < < < < < < < < < < < <
Sr.NoName of TeacherName of workshopName of OrganizationDuration

1

Dr.M.A.Jawale

AICTE-UKIERI Technical Leadership Development Programme

AICTE

13th to 16th Nov 19

20th to 23rd Feb 19

11th to 14th June 19

 

2

Mr.A.A.Barbind

A State Level two days FDP on “Internet of Things”

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 2 days

3rd & 4th Dec.18

3

Mr.R.N.Kankarale

A State Level two days FDP on “Internet of Things”

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 2 days

3rd & 4th Dec.2018

4

Ms.D.P.Bhamare

A State Level two days FDP on “Internet of Things”

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 2 days

3rd & 4th Dec.2018

5

Mr.R.D.Chintamani

A State Level two days FDP on “Internet of Things”

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 2 days

3rd & 4th Dec.2018

6

Mr.R.R.Nikam

A State Level two days FDP on “Internet of Things”

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 2 days

3rd & 4th Dec.2018

7

Mr. M.B.Gawali

A State Level two days FDP on “Internet of Things”

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 2 days

3rd & 4th Dec.2018

8

Mr.Y.S.Deshmukh

A State Level two days FDP on “Internet of Things”

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 2 days

3rd & 4th Dec.2018

9

Mr.C.D.Bawankar

A State Level two days FDP on “Internet of Things”

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 2 days

3rd & 4th Dec.2018

10

Mr.T.Ravikumar

A State Level two days FDP on “Internet of Things”

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 2 days

3rd & 4th Dec.2018

11

Mr.N.S.Patankar

A State Level two days FDP on “Internet of Things”

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 2 days

3rd & 4th Dec.2018

12

Mr.S.S.Kausyale

A State Level two days FDP on “Internet of Things”

Sanjivani College of Engineering,Kopargaon

 2 days

3rd & 4th Dec.2018

13

Mr.R.D.Chintamani

One Week FDP on “Python Programming for Imahe Processing”

Deaprtment of Computer Science and Engineering,Government College of Engineering,Aurangabad

5 days

19th to 23rd Sep.2018

14

Mr.R.N.Kankarale

One week FDP on “Scientific Computations with Python”

Electronics & ICT Academy

NIT Warangal(Telangana)

5 days

20th to 25th Nov.2018

15

Mr.R.D.Chintamani

Syallabus Orientation Workshop BE IT 2015 Sem-II

PDEA,COE,Manjari,Pune

One day

28th dec.2018

16

Ms.K.D.Patil

AICTE-ISTE approved Induction/Refresher Programme

Shah & Anchor Kutchhi Engineering College,Chembur,Mumbai

05 days

02nd july to 7th july 2018

17

Mr.M.B.Gawali

Neural Network & Evolutionary Optimization

IIIT ,Jabalpur

5 days

10th to 15th Dec.2018

18

Mr.C.D.Bawankar

Intellectual Property rights

NIT,Raipur

5 days

12th to 16th nov.2018

19

Mr.S.S.Kausyale

Intellectual Property rights

NIT,Raipur

5 days

12th to 16th nov.2018

20

Mr.R.R.Nikam

Machine learning in Speech processing

NIT,Warangal,Telangana State

6 days

12th to 17th nov.2018

21

Mr.T.Ravikumar

Machine learning in Speech processing

NIT,Warangal,Telangana State

6 days

12th to 17th nov.2018

22

Mr.YS.Deshmukh

Digital business

IIT Madras,Tamilnadu

5 days

20th to 30th nov.2018

23

Mr. N. S. Patankar

Digital business

IIT Madras,Tamilndu

5 days

20th to 30th nov.201

Student

Students Achievements

Students Publication:


  • Sunnaykumar Chaudhary and Pratik Chaudhary has successfully completed All the program requirement for level 2and Certified as RedHat Certificated Engineers (RHCE)
  • Gaikwad Pravin, Magar Shubham and Akshay Burkul has published paper entitled “IoT based Smart Home Automation by Sensor Node”, Journal of Engineering Technologies and Innovative Research January 2020 (UGC Approved Journal)
  • Preetamkumar Jadhav has participated in Two days’ workshop on 18th & 19th January 2020 “Ethical hacking”, at College of Engineering, Pune.

Student Award/Achievement/Participation List

Academic year 2019-2020

Sr.No.Name Of StudentName of National/ International Conference/ EventOrganized ByLevelDate of EventAwards /Prize
1

Shantanu Vetal

National Level Inter-Engineering Sports Meet “SUMMIT-19”

Team Member of Baseball Team

MIT World Peace University,Pune

National

14th to 18th September 2019

Winner

2

Darpel Ashutosh

National Level Inter-Engineering Sports Meet “SUMMIT-19”

Team Member of Vollyball Team

MIT World Peace University,Pune

National

14th to 18th September 2019

Participation

Academic Year 2018-2019

Sr.No.Name Of StudentName of National/ International Conference/ EventOrganized ByLevelDate of EventAwards /Prize
*

Niketan Khairnar

Rahul Maind (Team Member)

Hocky(Team Captain)

Sangamner

Intercollegiate

2018-2019

Winner

*

Niketan Khairnar

Hocky(Team Captain)

Zest 19

College of Engineering Pune

Intercollegiate

2018-2019

Participation

*

Aishwarya Kotashthane

Shruti Chavan

Kaveri Tirse

Project Competition

Abhikalp 2k19

MHRD Innovation Cell, Government of India

State

6th  & 7th

March, 2019

Participation

*

Yogesh Dusane

Shubham Dhokchawale

Abhijeet Raktate

Sachin Pawar

Startup India

Maharashtra state Innovation Society

State

3rd November

2018

Finalist

*

Tanjila Shaikh

Vishakha Wabale

Kajal Arkhade

Dipali Aadhav

National Level Technical Paper Presentation

“Futurism 2019”

PDEA COE, PUNE

National

28th February

2019

Participation

*

Abak Anuja

Aher Mamata

Sagar Darwante

Vaibhav Vispute

National Level Technical Paper Presentation

“Futurism 2019”

PDEA COE, PUNE

National

28th February

2019

Participation

*

Adhav Dipali

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Darwante Sagar

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Pawar Sachin

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Abak Anuja

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Kamble komal

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Shankar Jadhav

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Aishwarya Chaudhari

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Rajale Snehal

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Vaibhav Vispute

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Sayali Kekan

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Mamta Aher

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Kajal Arkhade

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Mohite Sagar

Project Exhibition

Matoshri College of Engineering and Research center, Nashik

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Katore Chanchal

Project Exhibition

S.N.D.COE, Yeola

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Rijwan Pathan

Project Exhibition

S.N.D.COE, Yeola

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Tanjila Shaikh

Project Exhibition

S.N.D.COE, Yeola

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Shruti Chavan

Project Exhibition

S.N.D.COE, Yeola

National

29th & 30th January

2019

Participation

*

Yash Nannaware

NPTEL Certification

Programming in C

IIT Kanpur

National

2018-2019

Elite

*

Sadnya Patil

KPIT SPARKLE

Project Competition

KPIT, Pune

National

2018-2019

Participation

*

Meghana Shinde

KPIT SPARKLE

Project Competition

KPIT, Pune

National

2018-2019

Participation

*

Pooja Lokhande

KPIT SPARKLE

Project Competition

KPIT, Pune

National

2018-2019

Participation

*

Priyanka Mogal

KPIT SPARKLE

Project Competition

KPIT, Pune

National

2018-2019

Participation

*

Sapana Tribhuvan

KPIT SPARKLE

Project Competition

KPIT, Pune

National

2018-2019

Participation

*

Rahul Kuhade

KPIT SPARKLE

Project Competition

KPIT, Pune

National

2018-2019

Participation

*

Archana Sabale

KPIT SPARKLE

Project Competition

KPIT, Pune

National

2018-2019

Participation

*

Ashish Bakliwal

KPIT SPARKLE

Project Competition

KPIT, Pune

National

2018-2019

Participation

*

Priyanka Bornare

KPIT SPARKLE

Project Competition

KPIT, Pune

National

2018-2019

Participation

*

Ashish Gaikwad

KPIT SPARKLE

Project Competition

KPIT, Pune

National

2018-2019

Participation

*

Kaveri Jawale

KPIT SPARKLE

Project Competition

KPIT, Pune

National

2018-2019

Participation

*

Nimse Shivani

3rd Regional Level Project Competition

CSI Nashik Chapter

Regional

2019

Participation

*

Karpe Vrushali

3rd Regional Level Project Competition

CSI Nashik Chapter

Regional

2019

Participation

*

Sonar Jagruti

3rd Regional Level Project Competition

CSI Nashik Chapter

Regional

2019

Participation

*

Abshikesh Gajare

3rd Regional Level Project Competition

CSI Nashik Chapter

Regional

2019

Participation

*

Uday Patare

3rd Regional Level Project Competition

CSI Nashik Chapter

Regional

2019

Participation

*

Pankaj Bacchav

3rd Regional Level Project Competition

CSI Nashik Chapter

Regional

2019

Participation

*

Kharse Dinesh

3rd Regional Level Project Competition

CSI Nashik Chapter

Regional

2019

Participation

*

Archana Sabale

3rd Regional Level Project Competition

CSI Nashik Chapter

Regional

2019

Participation

*

Gajare Damini

3rd Regional Level Project Competition

CSI Nashik Chapter

Regional

2019

Participation

*

Chavan Shruti D

3rd Regional Level Project Competition

CSI Nashik Chapter

Regional

2019

Participation